Predavanje ”Područja s napuštenim ili praznim građevinama”

U četvrtak, 20. listopada 2016. u prostorijama Gradskog muzeja Sisak, održalo se predavanje dr. sc. Sanje Lončar, pod nazivom ”Područja s napuštenim ili praznim građevinama” na kojem se govorilo o područjima s velikim brojem napuštenih ili praznih građevina – fenomenu koji se posljednjih desetljeća javlja pod utjecajem globalizacijskih procesa, osobito ekonomske krize i migracija. Ukazat će se na uzroke i posljedice koje takvi gradovi i regije imaju na lokalne zajednice, a potom i na strategije koje lokalne samouprave, udruge i stanovnici koriste kako bi ih regenerirali. Izlaganje se temeljilo na analizama primjera iz SAD-a i Europe koji će poslužiti za promišljanje sličnih pojava u Sisku i Sisačko – moslavačkoj županiji.

Dr.sc. Sanja Lončar (Filozofski fakultet, Sveučilište u Zagrebu), povjesničarka je umjetnosti, etnologinja/kulturna antropologinja čiji su interesi interdisciplinarna istraživanja i regeneracija istraženog okoliša.