Izložba ”Put kulture željeza Siska i Banovine”

U ponedjeljak 14. rujna 2015. u Gradskom muzeju Sisak otvorena je izložba ”Put kulture željeza Siska i Banovine”

Izložbom se prezentiralo bogato nasljeđe korištenja i prerade željeza na ovim prostorima. Područje Zrinske gore, Trgovske gore na prostoru Hrvatske i Majdanske planine na prostoru Bosne i Hercegovine bogato je nalazište ruda, osobito željezne rude. Blizina rijeka Save, Une, Sane i Japre omogućila je transport rude i proizvoda. Upravo ta činjenica utjecala je na kontinuitet korištenja tog resursa od prapovijesti do današnjih dana. O tome najbolje svjedoče brojni arheološki ostaci od prapovijesti do srednjega vijeka, kao i novovjekovni primjeri industrijske baštine vezane uz ovaj resurs.

Osim značajnih nalaza s područja Siska, prezentirana su i druga nalazišta vezana uz ovaj resurs: kovačnice, talionice u Velikoj Vranovini u Topuskom, kompleks visokih peći u Bešlincu na području Dvora i drugo. S obzirom da je prerada željeza bila važna gospodarska grana sve do suvremenog doba bila je prezentirana i djelatnost Metalurškog kombinata Željezare Sisak i njegova uloga u razvoju grada i njegove okolice.