Predstavljanje rezultata Volonterskog kampa

U srijedu, 24. srpnja 2013. u Gradskom muzeju Sisak održano je predstavljanje rezultata četvrtog Volonterskog kampa.

Volonterski kamp projekt je Gradskog muzeja Sisak koji se provodi od 2008. godine s ciljem popisivanja i valoriziranja baštine grada Siska i okolice, ali i omogućavanja studentima-volonterima odrađivanja redovne prakse u sklopu studija te stjecanja radnog iskustva u muzejskim ustanovama. Značaj provođenja i razvitka ovoga projekta prepoznat je od strane Ministarstva kulture Republike Hrvatske koji kontinuirano sufinancira njegovu realizaciju. Teme i zadaci kampa različiti su svake godine te se većinom temelje na aktualnim potrebama ili problematici muzejske djelatnosti te preporukama kustosa Muzeja.

Ovogodišnji Volonterski kamp temeljio se na istraživanju nematerijalne baštine na području Banovine, odnosno istraživanju posebnosti predajne ostavštine toga kraja, bilo da su to pjesme, plesovi, priče, razne vještine, igre, nazivi i imena, govor, običaji svakodnevnog života ili specifičnosti životnog i godišnjeg ciklusa. U 10 dana trajanja kampa, osam volontera uz voditelje Katicu Mrgić, višu kustosicu i etnologinju, te Marijana Bogatića, muzejskog pedagoga obilazilo je teško dostupne i u novijoj povijesti ratom zahvaćene krajeve kako bi popisali i obradili dio njegove bogate, ali i još uvijek nedovoljno istražene predajne ostavštine. Prošavši područje od 1200 km, istražena su mjesta Ljeskovac, Gornja Stupnica, Gornja Velešnja, Brubno, Gvozdansko, Majdan, Gorička, Hrvatsko Selo i Lovča. U razgovoru s kazivačima, većinom starosjediocima navedenih mjesta, volonteri su saznali mnoge informacije, ali i zanimljivosti o kojima ćemo, kažu, više saznati u nekom pisanom izdanju. O doživljajima i zanimljivostima koje nosi terenski rad na teško dostupnim područjima, iskustvima koja su ih nasmijala, ali ponekad i uplašila, volonteri su oduševljeno prepričavali prisutnima na današnjoj prezentaciji. Uvjereni kako je ovaj volonterski kamp bio nezaboravno iskustvo, obećaju kako će sudjelovati i narednih godina, ali i kako će sve novostečene spoznaje i znanja koristiti u svom daljnjem radu i obrazovanju.