Noć muzeja 2013.

U petak, 25. siječnja 2013. Gradski muzej Sisak, već tradicionalno, priključio se obilježavanju Noći muzeja, manifestaciji kojoj se, pod okriljem Hrvatskog muzejskog društva svake godine priključuje sve više hrvatskih muzeja, ustanova u kulturi, vlasnika privatnih kolekcija i ljubitelja sakupljanja. U ovoj noći muzeji postaju mjesta okupljanja i središta društvenih zbivanja i susreta.

Kao i prijašnjih godina, Gradski muzej Sisak bio je otvoren od 18,00 do 01,00 sat uz slobodan ulaz za sve posjetitelje, koji su izložbene sadržaje mogli razgledati uz stručno vodstvo kustosa.

Program sisačkog muzeja u Noći muzeja 2013. obuhvaćao je raznovrsna događanja tijekom cijele večeri. Za sve srednjoškolce, a i one malo starije organizirali smo edukativno-kreativnu radionicu „Medaljerstvo“ na kojoj su se izrađivale medalje inspirirane radom akademskog kipara i jednog od najpoznatijih hrvatskih medaljera Želimira Janeša. Umjetničko stvaralaštvo Želimira Janeša bila je središnja tema Noći muzeja u Gradskom muzeju Sisak 2013. godine.

U 20,00 sati održano je otvorenje izložbe autorice i kustosice Iskre Baćani pod nazivom „Zbirka Janeš Gradskog muzeja Sisak“. Izložba je predstavila zbirku medalja i plaketa ovog umjetnika, rodom Siščanina, koji je svojim umjetničkim radom i bogatim opusom dao novo značenje razvoju i afirmaciji medaljerstva u Hrvatskoj.

Muzejska filmoteka također je bila posvećena Želimiru Janešu, a prikazivali su se dokumentarni prilozi HRT-a o našem umjetniku.

„Qvisvs maximvs“, kviz znanja, s početkom u 21,00 sat, omogućio je posjetiteljima da pokažu i provjere svoje znanje o povijesti, baštini, umjetnosti, tradiciji grada Siska.

Svi oni koji su se u hladnoj siječanjskoj noći odlučili odvažiti na malu noćnu avanturu u Starom gradu, imali su priliku vidjeti zanimljivo uprizorenje povijesnih mačevalačkih vještina članova udruge AUREUS UNICORNIS, prošetati utvrdom uz pratnju kustosa te poslušati priču o slavnom trenutku povijesti Siska.

PROGRAM NOĆI MUZEJA 2013. U GRADSKOM MUZEJU SISAK

od 18,00 sati 25. siječnja 2013. do 01,00 sat 26. siječnja 2013.

18,00 – 01,00 sat

Besplatan ulaz i stručno vodstvo za posjetitelje.

Nagrade za svakog pedesetog posjetitelja.

Projekcija dokumentarnog filma o Želimiru Janešu iz Arhive Hrvatske radio televizije.

Prigodna prodaja muzejskih publikacija.

18,00 – 20,00 sati

Edukativno-kreativna radionica „Medaljerstvo“

Prijave za sudjelovanje na radionici zaprimat će se zaključno do 24. siječnja 2013. na broj telefona Gradskog muzeja Sisak 044/811-81, mobitela 098/ 21 21 25 ili na e- mail marijan.bogatic@muzej-sisak.hr.

20,00 sati

Otvorenje izložbe „Zbirka Janeš Gradskog muzeja Sisak“.

21,00 sat

„Qvisvs maximvs“, kviz znanja za posjetitelje*

Prijave za sudjelovanje zaprimat će se zaključno do 25. siječnja 2013. do 21,00 sati na broj telefona Gradskog muzeja Sisak 044/811-811, mobitela 098/ 21 21 25 ili na e- mail marijan.bogatic@muzej-sisak.hr.

22,00 sati

Prigodna izložba radova nastalih na radionici „Medaljerstvo“.

23,00 – 24,00 sata

Uprizorenje povijesnih mačevalačkih vještina članova udruge AUREUS UNICORNIS, šetnja Starim gradom uz pratnju kustosa, priča o slavnom trenutku povijesti Siska i topla okrjepa.

* PRAVILA KVIZA ZA POSJETITELJE

Kviz „Qvisvs maximvs“ je kviz znanja u kojem se natječu ekipe s maksimalno 3 člana u kup sustavu, „pobjednik ide dalje“. Broj ekipa nije ograničen. Ovisno o broju prijavljenih ekipa, organizirat će se razigravanje za treće mjesto. Pitanja u kvizu vezana su uz povijest, baštinu, kulturu, umjetnost i tradiciju grada Siska. Način odgovaranje je poznat kvizofilima. Nakon postavljenog pitanja ekipe se prijavljuju signalom za odgovaranje. Ekipa koja se prva prijavi ima 10 sekundi za odgovor, Ako je odgovor točan ekipa dobije 1 bod, ukoliko je odgovor  netočan pravo odgovaranja ima suparnička ekipa koja u slučaju točnog odgovora dobiva 1,5 boda. Pobjeđuje ona ekipa koja prva sakupi 4 boda i tako sve do finala. Ukoliko nakon sedam postavljenih pitanja rezultat bude izjednačen, postavljaju se dodatna pitanja sve dok jedna ekipa ne odgovori točno, a druga netočno.

Kontakt osobe:

Marijan Bogatić