Umjetnost i stanovanje u Željezari

javno predavanje i projekcija dokumentarnog filma

Kada? U srijedu 5. rujna 2018.

Gdje? Na platou ispred ulaza u Narodnu knjižnicu i čitaonicu Vlado Gotovac Sisak – Ogranak Caprag

Organizatori: Gradski muzej Sisak i Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac Sisak

P R O G R A M

18.30 – 18.40 Pozdravna riječ organizatora

18.40 – 19.10 dr. sc. Sagita Mirjam Sunara, “Park skulptura Željezare Sisak: istraživanje i očuvanje” (predavanje)

19.10 – 19.30 “Uz tvornicu je niknuo grad” (projekcija dokumentarnog filma iz 1965. god.)

Park skulptura Željezare Sisak je zbirka skulptura na otvorenom nastalih u okviru likovne kolonije koju je Željezara organizirala od 1971. do 1990. godine. Od 2012. godine skulpture imaju status zaštićenog kulturnog dobra. Dr. sc. Sagita Mirjam Sunara s Umjetničke akademije u Splitu u svom će predavanju govoriti o aktivnostima koje sa studentima provodi u okviru godišnjih konzervatorsko-restauratorskih radionica u Parku, od intervjuiranja umjetnika koji su sudjelovali u Koloniji do analize materijala od kojih su skulpture izrađene.

Nakon predavanja slijedi projekcija kratkog dokumentarnog filma “Uz tvornicu je niknuo grad” o izgradnji radničkoga naselja uz sisačku željezaru. Kratki komentar na film dat će mr. sc. Vlatko Čakširan, ravnatelj Gradskoga muzeja Sisak.