Sisak MetalFest

Sisačko-moslavačka županija u suradnji s Metalurškim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Gradskim muzejom Sisak i Konzervatorskim odjelom u Sisku Ministarstva kulture organizira „Sisak MetalFest“ u ponedjeljak, 18. rujna 2017. godine u vremenu od 10 do 13 sati u prostorijama Metalurškog fakluteta na adresi: Aleja narodnih heroja 3 u Sisku.

Organizacija Sisak MetalFesta jedna je od aktivnosti projekta „Nova industrijska kultura u Središnjoj Europi – InduCult 2.0“ financiranog sredstvima programa Interreg Središnja Europa 2014-2020 u okviru Europskog fonda za regionalni razvoj.

Program obuhvaća zanimljiva izlaganja i radionice, namijenjene učenicima osnovnih i srednjih škola kao i općoj populaciji s ciljem popularizacije vrijednosti industrijske baštine, povezivanju njene prošlosti s potencijalima u sadašnjosti. Nadalje, programom se potiče djecu i odrasle na proučavanje svoje okoline te promovira znanstveni način razmišljanja. Sve aktivnosti Festivala su besplatne za sudionike.

• Kako bi se omogućilo kvalitetno organiziranje radionica, a s obzirom da su namijenjene grupama od 15-tak sudionika, potrebno je sudjelovanje najaviti na e-mail: snjezana.tomasevic@smz.hr ili tel. 044/742-618 najkasnije do petka, 15. rujna 2017. godine do 12 sati.

Ponedjeljak, 18. rujna 2017. godine, prostorije Metalurškog fakulteta u Sisku

• 10.00-10.10 Uvodna riječ organizatora
  • 10.10-10.40 prof.dr.sc.Ladislav Lazić, Metalurški fakultet: “Vremeplov Metalurškog fakulteta”, prezentacija znanstveno-istraživačkog rada, tehnologije i opreme – prošlost i sadašnjost
  • 10.40.-11.05 Ivana Miletić Čakširan, Ministrastvo kulture – Konzervatorski odjel u Sisku: “Sisak – grad metala”, prezentacija o ulozi metala u razvoju grada Siska kroz povijest
  • 11.05-12.05 “Priča o metalima” prezentacija o važnosti metala i njihovoj uporabi u svakodnevnom životu

- izv.prof.dr.sc. Natalija Dolić, Don Vito Lukšić, Željka Krtić, Metalurški fakultet: Sveprisutni metali
- Franjo Kozina, mag.ing.met., Metalurški fakultet: S metalima u svemir
- doc.dr.sc.Ivan Jandrlić, prof.dr.sc. Stoja Rešković, Tin Brlić, mag.ing.met., Metalurški fakultet: Metali u umjetnosti
- prof.dr.sc.Mirko Gojić, izv.prof.dr.sc. Stjepan Kožuh, izv.prof.dr.sc. Tamara Holjevac-Grgurić, izv.prof.dr.sc. Robert
Pezer, Metalurški fakultet: Legure s prisjetljivošću oblika

• 12.05-12.45 “Kemijske čarolije” Metalurški fakultet: pokusi prilagođeni uzrastu učenika

- prof.dr.sc Ankica Rađenović, Mira Bakić, “Metali kao vodiči topline” – glavna zgrada, podrum
- prof.dr.sc. Damir Hršak, Mira Bakić, “Sublimacija” – glavna zgrada, podrum
- izv.prof.dr.sc. Anita Štrkalj, izv.prof.dr.sc Zoran Glavaš: “Može li se napraviti zlato?” – dvorišna zgrada, soba 38

• 12.45-13.00 Vlatko Čakširan, Gradski muzej Sisak: “Metali u kulturi i umjetnosti” prezentacija Parka skulptura, te uporabe metala u kiparskoj umjetnosti

Moderator: izv.prof.dr.sc. Zdenka Zovko Brodarac
Prijem posjetitelja: izv.prof.dr.sc. Anita Begić Hadžipašić
Vođenje posjetitelja po radionicama: Sandra Brajčinović, mag.ing.met. i Tomislav Rupčić, dipl.ing.met.