Odobren projekt „Info centar industrijske baštine – Holandska kuća“

Projekt Grada Siska pod nazivom „Info centar industrijske baštine – Holandska kuća“ ukupne vrijednosti 25 milijuna kuna, prihvatilo je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, te odobrilo financiranje s bespovratnim sredstvima u visini od 20 milijuna kuna. To je za sada jedini projekt takve vrste u Hrvatskoj osmišljen u svrhu prezentacije i iskorištavanja industrijske baštine kao turističkog potencijala. Ujedno je to do sada i najveći projekt u kulturi grada Siska. U osmišljavanju i izradi projektne dokumentacije sudjelovali su: Sisak projekti d. o. o., Turistička zajednica grada Siska, Gradska galerija Striegl, Lučka uprava Sisak, Konzervatorski odjel Ministarstva kulture u Sisku i Gradski muzej Sisak. Projekt je osmišljen prema ideji ravnatelja Gradskog muzeja Sisak Vlatka Čakširana, na temelju njegovih iskustava u dugogodišnjem radu na istraživanju i prezentaciji industrijske baštine grada Siska – poput izrade prve karte industrijske baštine u Hrvatskoj na kojoj su locirani svi objekti industrijske baštine grada, te pokretanja Dana industrijske baštine grada Siska kao jedinstvene manifestacije na našem području. Time su uspostavljeni temelji za izradu navedenog projekta. Holandska kuća naziv je za staro žitno skladište iz druge polovice 19. stoljeća koje se nalazi u strogom centru grada i predstavlja jedan od njegovih simbola. Na prostoru od 2000 m² biti će uređen info centar s multimedijalnim izložbenim prostorom za prezentaciju industrijske baštine grada, izložbeni prostori Galerije Striegl u kojima će se predstavljati velika umjetnička ostavština grada vezana uz industriju i industrijski dizajn, zatim izložbeni prostor za smještaj zbirke fonografa, gramofona, radio – aparata i ploča poznatog sisačkog kolekcionara Velimira Krakera, te multimedijalna dvorana i niz drugih prostora koji će služiti posjetiteljima za produbljivanje spoznaja o industrijskoj baštini. U projekt je uključeno i obilježavanje ruta industrijske baštine po gradu Sisku, zatim uređenje riječnog broda „Biokovo“, simbola sisačke riječne flote; uređenje stare parne dizalice „Granik“ koja se nalazi uz rijeku Kupu na mjestu stare sisačke luke, te još niz drugih rješenja. Gradski muzej Sisak ovim putem zahvaljuje svima koji su doprinijeli ovome projektu – Gradu Sisku, Sisak projektima d. o. o., Turističkoj zajednici grada Siska, Lučkoj upravi Sisak, Galeriji Striegl i Konzervatorskom odjelu Ministarstva kulture u Sisku. Projekt predstavlja zajednički rad navedenih institucija i ogledni je primjer kako se rade projekti takve vrste.