Siscia u vrijeme kovnice novca

Tomaš Barišić, Tea ; Burkowsky, Zdenko (autori)
Obradović, Davorka (urednik)
Sisak : Gradski muzej ; Sveti Ivan Zelina : Muzej Sveti Ivan Zelina, 2010.
54 str. : ilustr. (djelomice u bojama) ; 30 cm
meki uvez
30 bilježaka, ukupno 165 slikovnih priloga, od čega je jedna crno bijela karta i 2 karte u boji

Tema: Sisak u vrijeme postojanja kovnice novca, od 3. do 5. stoljeća.

Cijena: 60,00 kn

U katalogu Siscia u vrijeme kovnice novca opisana je rimska Siscia u vrijeme kasne antike, njezina povijest, izgled, institucije te osnutak kovnice, njezin rad i proizvedeni novac. Osim tekstualnog dijela, autori su kataloški i fotografski prikazali dio bogatog fundusa antičkih nalaza s područja Siska iz razdoblja od osnutka kovnice 262. godine do 5. stoljeća. Uz numizmatički materijal obrađen je i ostali pokretni materijal iz tog razdoblja kao što su keramički predmeti, nakit, uljanice i drugi manji predmeti.

Tea Tomaš Barišić diplomirala je arheologiju i povijest sa zvanjem profesora povijesti i diplomiranog arheologa na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2001. U Gradskom muzeju Sisak radi od 2003. godine kao kustosica Arheološke zbirke, a od 2012. kao viša kustosica.

Zdenko Burkowsky diplomirao je arheologiju i povijest na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1978. Radio je kao profesor povijesti i latinskog jezika u Virovitici. 1980. počinje raditi u Gradskom muzeju Sisak kao kustos arheološke zbirke s numizmatikom. Godine 1999. stječe zvanje višeg kustosa.