Vrijedna donacija Muzeju

Konzervatorsko-restauratorska radionica Gradskog muzeja Sisak dobila je vrijednu donaciju za nabavku opreme za provođenje restauratorskih tretmana na muzejskim predmetima. Donaciju je Muzeju dodijelila Međunarodna zaklada za hrvatske spomenike iz Londona (The International Trust for Croatian Monuments), na čelu s Lady Jadrankom Beresford-Peirse, osnivačicom i voditeljicom Zaklade.

Lady Beresford-Peirse rođena je u Đurđenovcu, diplomirala je 1963. godine engleski i talijanski jezik s književnošću na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a 1964. odlazi u Englesku i upisuje doktorat na King’s CollegeUniversity of London te se 1966. godine udaje za Sir Henryja Beresforda Peirsea koji je, čim su se upoznali, počeo učiti hrvatski jezik. U početku je radila u struci, u knjižnici School of Slavonic and East European Studies na University of London. No pored obiteljskih obveza, bavila se prevođenjem, organiziranjem izložbi i koncerata te je istraživala život Vlaha Bukovca tijekom njegova boravka u Engleskoj, ali ističe da sve to ne bi bilo moguće da nije imala veliko razumijevanje i podršku u pokojnom suprugu Sir Henryju.

Zakladu je osnovala zajedno sa Sir Henryjem 1991. godine pod pokroviteljstvo ICOMOS-a, kao odgovor na oštećenja i uništavanja hrvatske kulturne baštine za vrijeme Domovinskog rata. Zaklada se osamostalila 1994. godine. Cilj zaklade je kod ljudi izgraditi svijest o iznimno bogatoj hrvatskoj kulturnoj i umjetničkoj baštini te prikupljati sredstva potrebna za konzervaciju-restauraciju i očuvanje onih dijelova kulturne baštine koji su bili oštećeni u Domovinskom ratu, koji su naprosto zanemareni ili nedovoljno financirani. Organizirajući mnogobrojna predavanja, izložbe, koncerte, objavljujući članke i knjige, Zaklada je stekla širok krug ljudi koji podupiru njen rad te su na taj način prikupljena sredstva koja su omogućila očuvanje brojnih hrvatskih kulturnih spomenika, opremanje restauratorskih radionica i dodatno usavršavanje za konzervatore-restauratore.

S ovom vrijednom donacijom Gradski muzej Sisak nabavit će opremu neophodnu za provođenje složenih konzervatorsko-restauratorskih zahvata prvenstveno na metalnim predmetima iz arheološkog konteksta. S opremom koju radionica već posjeduje te opremom koja će se nabaviti ovom donacijom, Gradski muzej Sisak svrstat će se među muzeje koji su u mogućnosti provoditi visoko zahtjevne konzervatorsko – restauratorske tretmane na arheološkoj baštini.