Noć muzeja 2016.

Gradski muzej Sisak u Noći muzeja 2016. obilježio je 180. godišnjicu osnutka prvog Ceha sisačkih obrtnika. Tom prilikom, članovi Udruženja obrtnika Sisak te učenici Strukovne škole Sisak, sekcija krojači, prezentirali su mogućnost korištenja motiva sa značajnog arheološkog nalaza, ulomka prapovijesne keramičke posude iz 1. st. prije Krista, u svrhu stvaranja jedinstvenih sisačkih suvenira. Sudeći prema mišljenju većine posjetitelja, koje smo utvrdili anketnim ispitivanjem, apliciranje motiva sa značajnih povijesnih nalaza na različite predmete odličan su način promidžbe naše povijesti i baštine te potvrđuju naše nastojanje i uvjerenje da se sinergijom kulturnog i gospodarskog sektora mogu postići značajni koraci u razvitku našega grada.

Također je važno napomenuti kako je Gradski muzej Sisak u toj večeri prezentirao i važne pomake u osuvremenjivanju muzejskog postava, odnosno postavljanje QR kodova koji pružaju dodatne multimedijalne informacije o predmetima koji se nalaze u izložbenom postavu Muzeju ili određenim povijesnim razdobljima, značajnim događajima i slično. Za korištenje tzv. QR kodova dovoljno je imati mobitel novije generacije (smartphone) te aplikaciju, odnosno software za čitanje kodova. Uz mogućnost korištenja QR kodova, uz sve izložene predmete postavljene su i nove legende koje daju osnovne informacije o njima.

U Noći muzeja Gradski muzej Sisak posjetilo je 1086 posjetitelja, što je pokazatelj velikog  interesa javnosti za događanja ovoga tipa te potrebu njegovog kontinuiranog održavanja.

Uspjeh ovogodišnje Noći muzeja možemo zahvaliti i našim partnerima: Dom kulture „Kristalna kocka vedrine“, Strukovna škola Sisak, Turistička zajednica grada Siska i Udruženje obrtnika Sisak, te sponzorima i donatorima: Restoran Barun, Carlsberg Croatia, Restaurant Cocktail, McDondald’s, Mlin i pekare Sisak te Ugostiteljsko-trgovački obrt „Zalogajnica“.

Program:

18 – 01 sat

• Besplatan ulaz i stručno vodstvo izložbenim postavima
  • Popust od 20% na publikacije u izdanju Gradskog muzeja Sisak
  • Nagrade za posjetitelje
  • Izložba: Fragmenti: Sisak od prapovijesti do suvremenosti
  • Izložba: 35. prije Krista
  • Izložba na otvorenome: Sava – susret kulture i prirode
  • Prezentacija obrtničkih proizvoda s elementima arheološke baštine grada Siska

18 – 22 sata

• Igre za djecu, besplatno sudjelovanje

21 sat