Izložba “Nacrti iz modernog Karlovca. Ostavština građevinske tvrtke Nikole Marića”

U četvrtak, 17. rujna 2015. u Holandskoj kući otvorena je izložba “Nacrti iz modernog Karlovca. Ostavština građevinske tvrtke Nikole Marića”, autora Igora Čuliga iz Gradskog muzeja Karlovac.

Građevinar Nikola Marić porijeklom je iz Kostajničkog Majura. U Petrinji završava nižu gimnaziju, a godine 1915. maturira na Realnoj gimnaziji u Karlovcu. Studij na Tehničkoj visokoj školi u Pragu započeo je 1915, a kao sudionik Prvog svjetskog rata godine 1917. nalazi se u Galiciji. Diplomirao je 1921. Obveznu državnu službu od 1922. do 1924. provodi u Hrvatskoj Kostajnici. Položivši stručni državni ispit, osniva svoje prvo građevinsko poduzeće. Godine 1986. kada je prodana obiteljska kuća vodećega karlovačkoga graditelja međuratnog razdoblja, Nikole Marića, na tavanu je nađena zaostala poslovnu građa koja je, posredstvom tadašnjega Gradskog ureda za urbanizam, poklonjena Gradskom muzeju Karlovac. Izložbom su se predstavili projekti koje potpisuju vodeći graditelji modernističkog Karlovca i njegovi suradnici. Projekte se može razvrstati kao stambene, javne, industrijske, i kratkoće izraza radi, infrastrukturne (primijenjena geodezija, hidrogradnja, energetski objekti…).