Sisački etno praktikum

Tradicijska baština važan je dio ukupnog kulturnog fonda, ali i jedna od osnovnih identitetskih oznaka određenog kraja.  Drveni tradicijski objekti Pokuplja i Posavine, specifični po materijalu i načinu gradnje, obrada lana na kojem seoske žene izvode motive kao presliku okoline, izrada raznovrsnih pomagala od sirovina koje je čovjek nalazio u svojoj okolini i još mnogo drugoga predstavljaju samo neka obilježja tradicijske baštine sisačkoga područja. Očuvanje tradicijske baštine ujedno osigurava i očuvanje identiteta stanovnika određenog kraja. Kako bismo svoju baštinu očuvali, moramo je prije svega upoznati, razviti interes za očuvanjem tradicijskih vrijednosti te u svakodnevnom životu uskladiti tradicijske kulturne vrijednosti sa suvremenim kulturnim i civilizacijskim okolnostima.

Spoznaja da se tradicijska baština najbolje upoznaje kroz aktivno usvajanje potaknula je Etnografski odjel Gradskog muzeja Sisak na osmišljanje programa pod nazivom Sisački etno praktikum. Sisački etno praktikum obuhvaća niz edukativnih radionica putem kojih će javnost imati mogućnost upoznati tradicijske vrijednosti sisačkog zavičaja, tradicijske obrte, vještine i znanja.  Prva radionica održana je 6. lipnja 2013. u 12,00 sati u utvrdi Stari grad, a polaznici radionice imali su priliku upoznati se s umijećem tkanja.