Izložba "Oluja u minijaturi"

Mjesto održavanja: Gradski muzej Sisak

Vrijeme održavanja: 2. do 23. rujna 2011.

Organizatori: Gradski muzej Sisak, Signum Laudis – Udruga za promicanje povijesti, umjetnosti i tehničke kulture.

Autor koncepta i idejno- likovnog postava izložbe: Tihomir Bregar.

Tema: Izložba maketa, diorama i vinjeta na temu Domovinskog rata.

Izlošci: Postav se sastoji od 25 izložaka (maketa) te 26 popratnih panoa.

„Oluja u minijaturi“ izložba je maketa, diorama i vinjeta na temu Domovinskog rata i vojno-redarstvene akcije „Oluja“ , a koje su izradili maketari iz nekoliko hrvatskih gradova. Sastavljena od 25 maketa, izložba svojom idejno-likovnom formom i brojem izložaka asocira na 25 polja hrvatskoga grba. Svaka maketa, izložak, rađena je prema autentičnim fotografijama i drugom dostupnom arhivskom gradivu, koji su dijelom predstavljeni u katalogu te popratnim panoima. Autor kataloga, u kojem je opisano naoružanje hrvatske vojske i  tijek vojno-redarstvene akcije „Oluja“, je Tihomir Bregar, koji je ujedno i autor koncepta i idejno-likovnog postava izložbe. Cilj izložbe bio je doprinijeti pozitivnom vrednovanju Domovinskog rata u Hrvatskoj i inozemstvu, promocija hrvatske povijesti te čuvanje povijesnih činjenica od zaborava ili iskrivljavanja. Izložba je imala i edukativan karakter u smislu poticanja interesa za povijest i razvijanje tehničke kulture i likovne kreativnosti, osobito kod mladih. U sklopu izložbe održano je nekoliko predavanja i radionica maketarstva.

• DSC05105
  • DSC05107